Silmapilkline ülessewõte. Eesti foto 1850–1912

Eesti Ajaloomuuseum, Suurgildi hoone

Näitus Eesti fotograafia kujunemisloost alates esimestest, 1850. aastatest säilinud fotodest kuni eesti filmikunsti sünnini 1912. aastal. NB! Näituse avamine toimub laupäeval, 8. oktoobril kell 12.

Vanadel fotodel kajastuvad ilmekalt 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi alguses toimunud tormilised muutused Eesti ühiskonnas ja elukeskkonnas. Olulisel kohal on Tallinna pildistused: alates esimestest fotograafilistest linnavaadetest kuni arvukate piltpostkaardiseeriateni. Teemade kaupa eksponeeritakse ka rikkalikku valikut vaadeldava perioodi olulisemate päevapiltnike – Carl Schulzi, Charles Borchardti, Reinhold Sachkeri, Bernhard Laisi, Heinrich Tiidermanni, Hans ja Jaan Kristini jt – tähelepanuväärsematest töödest. Tutvustatakse sel ajaperioodil kasutatud fotomaterjale ja -tehnikaid, näha saab eri fotomenetlustel valmistatud rariteetseid fotounikaale. Näitusetekstid annavad ülevaate Eesti fotograafia ajaloo olulistest aspektidest ja selle uuematest uurimistulemustest. Lisaks toimuvatele loengutele ja ekskurssioonidele õpetatakse vastavates töötubades hindama ja hoidma vanu fotosid.

Näituse koostamisel on tuginetud Eesti Ajaloomuuseumi rikkalikule fotokogule ja ka paljude teiste muuseumide, arhiivide ja erakollektsionääride kogudele.

Näitusega haakuvad iseseisvate projektidena ajalooliste fotode kaardistamise rakendus Ajapaik.ee ning Eesti Fotograafide Elulooline Andmebaas 1844–1944

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, LED Light Grupp OÜ, Zelluloos.

Tõnis Liibek (1976) on Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor. Ta lõpetas 2002. aastal Kesk-Euroopa Ülikooli Budapestis (MA, ajalugu) ja 2010. aastal Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi (PhD, kultuuriajalugu). Tema uurimisvaldkonnad on 19. sajandi kino- ja fotograafia ajalugu ning 18.–19. sajandi linnaajalugu.

Merilis Roosalu (1983) on Eesti Ajaloomuuseumi foto- ja negatiivikogu hoidja ning fotokonservaator. Ta on lõpetanud 2008. aastal Eesti Kunstiakadeemia (MA, muinsuskaitse ja restaureerimine).

Avamine
8. October 2011 kell 12.00

Avatud

8. October 2011 – 4. March 2012

Koht

Eesti Ajaloomuuseum, Suurgildi hoone

Aadress

Pikk 17, Tallinn

Piletid

Muuseumipilet

Lisainfo

Korraldajad: Eesti Ajaloomuuseum, MTÜ Eesti Fotopärand

Kuraator

Tõnis Liibek, Merilis Roosalu