Boris Mikhailov’s solo exhibition

Kunstihoone galerii

Boriss Mihhailovi esimesed fotoseeriad on pärit 1970.-80. aastatest ja neid iseloomustab kriitiline satiirilisus Nõukogude režiimi suhtes. Pärast impeeriumi lagunemist on ta dokumenteerinud Ukrainale osaks saanud vaesust ja sotsiaalprobleeme. Mihhailovi tööde puhul pole siiski tegemist klassikalise dokumentalistikaga – need on lavastusted, mille peategelased on pärit elust endast.

Fotokunstnik Tanja Muravskaja kureeritud näitusel Tallinna Kunstihoone galeriis on väljas kunstniku tuntud seeriad „Ma ei ole mina” („I Am Not I“) ja „Pulmad” („Wedding“). 14-st tööst koosnevas seerias „Mina ei ole mina” (1993–2002) esineb kunstnik antiiksetes poosides aktina. Sellise žestiga heidab ta nalja nii enda kui ka maskuliinsuse kujutamise üle üldiselt.

„Pulmad“ (2005–2006) on omamoodi jätk seeriale „Case History“ (1997–1998), milles Mihhailov portreteerib Harkovi kodutuid. Dokumentalistika ja lavastuse vahekorda selles töös on kunstnik kommenteerinud järgnevalt: „Dokumentalistika ei saa olla tõde. Dokumentaalfotod esindavad ühepoolset kommunikatsiooni. „Case History“ puhul ei olnud vanade dokumentalistikavõtete kasutamine enam võimalik – minu jaoks oli oluline ja hädavajalik leida uusi meetodeid nende [kodutute] elu näitamiseks.“

 

Boriss Mihhailov (1938) sündis Harkovis, Ukrainas. Ta omandas insenerihariduse ja hakkas iseseisvalt õppima fotograafiat. Täna on ta üks edukamaid ja tuntumaid fotograafe, kes töötas aktiivselt juba Nõukogude ajal. Tema töid mõjutavad kontseptuaalne kunst ning sotsiaalne dokumentaalfotograafia. Mihhailovile on omistatud Hasselbladi auhind (2002), Citybanki fotograafiapreemia (2001) ja mitmed raamatupreemiad. Ta on esinenud näitustega olulistes institutsioonides kõikjal maailmas – ICA Bostonis, Winterhuri Fotograafiamuuseumis Šveitsis, Saatchi galeriis ja Tate Modernis Londonis. 2007. aastal esindas ta Ukrainat Veneetsia Biennaalil. Tänavu suvel oli avatud Mihhailovi isikunäitus New Yorgi MoMa-s. Tema läbilöök sai alguse seeriast „History“, mis talletas kodutute kohutava ja lootusetu olukorra 1990. aastate lõpu postsovjetlikus Ukrainas. Seeria avaldati raamatuna 1999. aastal. Mihhailovit esindab Barbara Weissi galerii.

Tanja Muravskaja (1978) on Ukraina juurtega eesti kunstnik. Muravskaja sündis Pärnus, hetkel elab ja töötab ta Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna (MA, 2010) ja täiendanud end Westminsteri Ülikoolis Londonis (2004–2005). Muravskaja põhimeedium on fotograafia. Tema huvivaldkonda kuuluvad võrdselt rahvusluse temaatika ja poliitiline diskursus, samuti mood ja reklaam. Tema hiljutiste isikunäituste hulgas on „Positions“ (Linnagalerii, Tallinn, 2007); “Nemad, kes laulsid koos” (Vaal galerii, Tallinn, 2008); „Monuments“ koos Marge Monkoga (Hobusepea galerii, Tallinn, 2008); „Lucky Losers“ (Linnagalerii, Tallinn, 2009). Grupinäituste hulgas on „Consequences and Proposals“ (Noorte Kunstnike Biennaal, Tallinn, 2007); 6. rahvusvaheline eksperimentaalse kunsti festival (Maneż, Petersburi, 2008); „QUI VIVE?“ (1. Moskva rahvusvaheline noorte kunsti biennaal, Kaasaegse Kunsti Keskus, Moskva, 2008); Noorte Balti kunstnike näitus „Space Oddity“ (Maison Folie Wazemmes, Lille, 2009).

Avamine
22. September 2011 kell 18.00

Avatud

22. September 2011 – 16. October 2011

Koht

Kunstihoone galerii

Aadress

Vabaduse väljak 8, Tallinn

Piletid

Tasuta

Lisainfo

+372 6 442 907

Kuraator

Tanja Muravskaja

Kunstnikud

Boris Mihhailov