“Sosistavad ruumid”, korterinäitused

Erinevad korterid Tallinnas

Asula 12Tõnu Tunnel
Pebre 8 – Krõõt Tarkmeel
Vana-Posti 2 / Harju 3Tiit Sokk
Paavli 3 – Reio Aare ja Jane Ilm; teetund 21.10. kell 17.00
Kalevi 18 – Laura Toots; teetund 21.10. kell 19.00

 

 

 

Sosistavad ruumid” on kohaspetsiifiline projekt, mille raames toimub viis näitust Tallinna eri linnaosades asuvates korterites. Projekt pöörab tähelepanu eesti fotokunstile ja -kunstnikele ning rõhutab indiviidi ja ruumi vahelise alateadliku suhte tähtsust.

Korterinäitustel osalevad kuus kunstnikku, kes kõik tegutsevad kaamerapõhise kunsti vallas. Kunstnikud töötavad neile algselt tundmatutes tühjades ruumides, mis käivitavad neis erinevaid lugusid, mälestusi ja seoseid ning tekitavad kunstniku ja koha vahelise dialoogi. Nende kasutusse antakse nädalaks Tallinna kesklinnas ja selle lähedal asuvates piirkondades tühi korter. Loomeprotsess päädib avatava näitusega, mida saab külastada viie päeva jooksul. Näituste lahtiolekupäevadel toimuvad kunstnikega vabas vormis teeõhtud, mis avavad vestlusringis kunstniku loomingu ja antud näituste tagamaid.

Korterinäitused pakuvad külastajale lähikontakti loomemaailma, isiksuse ning ruumiga, viivad linnamiljöös igapäevaselt suletud uste taha, mis omakorda avardab ja värskendab kunstivaatamise kogemust ning loodetavasti julgustab tühjalt seisvaid ruume loominguliselt, uuenduslikult kasutusse võtma.

Täname: Argo Peever, Flo Kasearu, Uus Maa Kinnisvarabüroo, Paavli Kinnisvara, Overall Eesti AS

 

Reio Aare (1979) elab ja töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (BA fotograafias, 2002).
Reio Aare põhimeedium on fotograafia. Tema tööd on lavastuslikku laadi, tuues meieni kaadri või stseeni mõnest peatatud tegevusest, mille algust ja lõppu võib vaataja iseti tõlgendada. Üldjuhul on Reio Aare töödele iseloomulik sõnumi lihtsus ja skemaatilisus. Tema meeleseisund on hillitsetud, selge ja püsiv.
Alates 1998. aastast on ta esinenud mitmetel grupinäitustel Tallinnas, Tartus, Berliinis ja New Yorgis. Reio Aare esimene isiknäitus “Untitled” toimus 2006. aastal ArtDepoos, Tallinnas.
reio.ok.ee

 

Krõõt Tarkmeel (1985) elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias (BA fotograafias, 2009; MA lõpetamisel) ja Lissaboni Kunstiülikoolis.
Tarkmeel kasutab meediumitena fotot, videot ja installatsiooni.
Tundes huvi iseenda vastu, on ta meelsasti paigutanud oma igapäevaelu sissevaated ka loomingusse – vastuste saamiseks, kompleksidega vastakuti astumiseks, isikliku maailmamudeli viimistlemiseks.
Esimene isikunäitus „Armastus on tobe… aga ma ikkagi vist proovin kunagi. (Floyd 9 a)” toimus 2011. aastal Hobusepea galeriis koostöös Andri Allasega.
Krõõt Tarkmeel on osalenud mitmetel grupinäitustel: “Midagi on valesti” (EKKM, 2007), “Up Close & Personal” (Hobusepea galerii, 2008), “Alternative Nation: Young Art from Estonia” (RMIT School of Art Gallery, Melbourne, 2009), “Pop Will Eat Itself” (Kanuti Gildi SAAL, 2009).
www.nomad.ee/~aakt/

 

Rühmitus Tiit Sokk moodustati 1999. aastal. Õnneliku kokkulangemise tulemusena moodustus Ulvi Tiidu ja Marili Soku perekonnanimede kombinatsioonist tuntud eesti korvpalluri nimi ja seda juhust ei saanud asjaosalised kasutamata jätta.
Üks Tiit Soku tööde põhisuundi on suurem või väiksem (või fiktiivne) interaktiivsus, mis asetab vaataja keskkondadesse ja situatsioonidesse, kus ta peab ise orienteeruma ja töödega suhestuma. Samas on see kunstitoodang oma sisu ja formaadi poolest üsna heterogeenne, kasutades meediumeid ehk kunstitegemise valdkondi fotost “totaalse” installatsioonini ning meetodeid antropoloogilisest uurimusest fiktsioonini.
Tiit Sokk on esinenud näitustega Tallinnas ning osalenud kuraatoriprojektides Eestis, Saksamaal, Norras, Soomes, Rootsis, Lätis ja Leedus. Teiste hulgas on Tiit Sokk osalenud Noorte kunstnike biennaalil ArtGenda 2002 Hamburgis.

 

Laura Toots (1986) elab ja töötab Tallinnas. Ta lõpetas 2011. aastal Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna magistriõppe ning viibis aastatel 2009–2010 vahetustudengina Norras Bergeni Kunstiakadeemias ja Soomes Aalto Ülikooli Kunsti- ja Disainikoolis.
Teda huvitavad kokkupuutepunktid fotograafia ja skulptuuri vahel ning ühe rõhutamine teise abil. Kaamerapõhine kunst võimaldab tal töötada kaamerate tehnilisest võimekusest ja vigasusest tulenevate muudatustega mälus. Oma kunstipraktika kontekstis käsitleb Laura mälestusi kui üle-, ala- või topeltsäritusi.
Laura on Fotokunstnike Ühenduse FOKU liige.
www.lauratoots.com

 

Tõnu Tunnel (1987) elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias (BA fotograafias, 2011).
Tunnel on peamiselt kaamerapõhiste meediumite ning interaktiivsete installatsioonidega tegelev eesti kunstnik. Teda huvitab eelkõige fotomeediumi enda olemus ja piiritlemine, samuti eri meediumite omavaheline kombineerimine. Inspiratsiooni saab ta valdavalt visuaalsest popkultuurist, arhitektuurist ja urbanistikast.
Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel Tallinnas ja Pärnus. Tema esimene isikunäitus toimus 2011. aastal („HAPPINESS 0-100“, Hobusepea galerii, Tallinn) koos Alver Linnamäega.
tonutunnel.com

 

Hello Upan (1977) on lõpetanud Eesti Humanitaarinstituudi anglistika eriala (2008) ja õppinud hollandi keelt Genti Ülikoolis, ROC Overgelder Ijssellandis.
Hello tegeleb peamiselt heliimprovisatsiooni ning –performance’iga. Teda köidab eksperimentaalse loomuga, spontaanne protsess, mis sünnib erinevates kollektiivides ja keskkondades.
Hello on tegutsenud mitmetes muusikalistes koosseisudes, ta on olnud tegev tantsuetendustes ning on rühmituste Puhas Rõõm ja MKDK liige. Viimastel aastatel on ta astunud üles sooloperformance’itega ning Lokaalraadio ridades.
Aastal 2010 viis ta Helen Meleskiga läbi projekti “Katustele” (Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ootussari “52 üllatust ja ideed”).

 

Helen Melesk (1980) elab ja töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli Türi Kolledži keskkonnateaduse erialal (2001), Eesti Kunstiakadeemia (MA fotograafias, 2010) ning õppinud Utrechti Kõrgemas Kunstikoolis Hollandis.
Helen tegeleb peamiselt fotograafia ja installatiivsete praktikatega. Tema loomingu kesksel kohal on ruumi, inimese ja esemete vahelised suhted. Hetkel vaatleb ta töökeskkonnas avalduvaid inimese loodud süsteeme ja käitumismudeleid.
Helen on osalenud eri grupinäitustel ning teinud mitmeid isikunäitusi. 2010. aastal viis ta koos Hello Upaniga läbi projekti “Katustele” (Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ootussari “52 üllatust ja ideed”). 2010. aastast kuulub ta Eesti Fotokunstnike Ühendusse.
www.helenmelesk.com

Avamine
17. October 2011 kell 15.30

Avatud

18. October 2011 – 22. October 2011
Kell 16–20

Koht

Erinevad korterid Tallinnas

Piletid

Tasuta

Kuraator

Helen Melesk, Hello Upan

Kunstnikud

Reio Aare, Krõõt Tarkmeel, Laura Toots, Tõnu Tunnel, rühmitus Tiit Sokk (Ulvi Tiit & Marili Sokk)