Fotokuu eksperimentaalgalerii

Vabaduse tunnel

Fotokuu Eksperimentaalgaleriis on võimalik teha tutvust fotot eksperimentaalsel viisil kasutavate installatsioonidega.

Fotoinstallatsioon „Järelvalve“
Anu Lilp ja Alis Mäesalu

Linnakodanik on tänapäeval pideva jälgimise all. Jälgimist teostatakse avalikult või poolsalaja, munitsipaalselt või eraviisiliselt. Võimu silmad ulatuvad pea kõikjale. Turvalisuse nimel. Kontrolli eesmärgil. Alati strateegiliselt täpselt paigutatud. Kas linnaruumi paigutatud valvekaamerad aga ka tegelikult midagi salvestavad ja kas mõni inimsilmapaar monitoril olevat ka pidevalt jälgib, seda teavad vaid vähesed asjassepühendatud. Igal juhul on loodud illusioon lakkamatust kohalolekust.

Vabaduse väljaku tunnelisse loodava installatsiooni vormiline teostus on inspireeritud kunagiste vagabundidest silmamoondajate optilistest trikkidest ning kaasaegsete tänavakunstnike töödest. Nagu valvekaamerate puhul, on ka selle teose juures oluline
kindel vaatenurk – jälgiva „silma“ ja linnakodaniku omavaheline paigutus.

Täname: Print Well Systems OÜ ja Violent OÜ

Installatsioon „Polüfooniline passipilt v.2.1.“
Reimo Võsa-Tangsoo

Interaktiivne teos „Polüfooniline passipilt v.2.1.” on Reimo Võsa-Tangsoo fotokioskit meenutav objekt, kuhu osaleja saab siseneda ja kus käitumine on allutatud samadele reeglitele nagu fotokioskites enamasti tavaks. Ent siin käivitab osaleja protsessi, mille tulemusel ei saa ta tavapärast pildirida, vaid hakkab kuulma helisid, mis on tekitatud foto põhjal loodud histogrammist. Helidel on teatav sarnasus eksperimentaalse muusikaga (näiteks John Zorni loominguga).

Kõik pildid ja helid säilitatakse internetis nõnda, et pildil kujutatu saab seda hiljem veebi vahendusel uuesti vaadata ja kuulata. Tulemustest on nõnda tekkinud mahukas andmebaas.

Idee teose valmimiseks tekkis mõttelisest seosest histogrammi ja heli graafilise kujutise vahel. Tegemist ongi omalaadse tõlkemasinaga, mis muudab pildid helikeeleks.

Teos kuulub Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi kogusse. Objekti näidati esimest korda meediakunstnike aastanäitusel „Läbipaistev põlvkond” 2007. aasta lõpus Vaal galeriis. Teost on veel eksponeeritud 2008. aastal Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis ning kunsti- ja disainifestivalil Works Edmontonis, Kanadas.

Anu Lilp (1972) elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis ja lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotoosakonna esimese lennu 2001. aastal.
Igapäevaselt töötab ta kujundusgraafika ja tootedisaini alal.
Aktiivsem näitusetegevus fotograafina jääb aastatesse 1999–2003, kui ta osales mitmetel grupinäitustel ja Kunstisuve projektides. Olulisemad neist olid rändnäitus „Nordic Islands“, Avatud akende päevad Kuressaares ja rahvusvaheline skulptuurinäitus „Valu“ Pärnu Kontserdimajas.
Ta on kino Sõpruse Kuressaares toimuva filmiprogrammi “ÖÖkino” algataja ja koordinaator ning Tallinna Fotokuu korraldusmeeskonna liige.

Alis Mäesalu (1979) elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis fotograafiat ja Toulouse’i Mirail’ Ülikoolis kinokunsti (MA operaatori erialal, 2007).
Alis Mäesalu on esinenud kuraatorinäitustel Eestis, Leedus, Ungaris ning Prantsusmaal. Ta on viinud läbi erinevaid noorte kunstihariduse ja näituseprojekte nii välismaal (foto- ja videotöötoad Prantsusmaal Roubaix’s ja Uganda pealinnas Kampalas) kui ka Eestis, sh Galerii Aatrium juhtimine 2008–2009.
Alis Mäesalu on Tartu Kõrgema Kunstikooli ja Eesti Kunstiakadeemia lektor ning tegutseb vabakutselisena ka kino- ja telemaastikul.

Reimo Võsa-Tangsoo (1976) elab ja töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (MA fotograafias, 2011).
Tema töödes on oluline roll mängulisusel ja interaktiivsusel. Vaataja aktiivne kaasamine teose tõlgendamise protsessi on tema jaoks tähtis. Teostes kohtuvad ikoonilised kujutised, keel, poliitika ja tehnoloogia. Peamised tööd on „Polüfooniline passipilt“ („Läbipaistev põlvkond“, Vaal galerii, 2007; Works kunstifestival Edmontonis, Kanadas, 2008), „Pidu katku ajal“ / Fiesta la Peste (Hobusepea galerii, 2008) ja „Tahtsime kõige paremat“ (Hobusepea galerii, 2008; Y galerii, 2011).
Alates 2004. aastast teeb ta koostööd kunstnikerühmitusega Infotankistid, kelle peamine huvi on suunatud sotsiaalsetele ja looduskaitselistele teemadele.

Avatud

6. October 2011 – 30. October 2011

Koht

Vabaduse tunnel

Piletid

Tasuta